czwartek, 23 kwietnia 2009

Powody używania wykrojników i tłoczników

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego wprowadzono tak skomplikowane narzędzia, które dodatkowo nie są tanie, ponadto nie da się ich zmechnizować. Do tego należy też dopisać, że te narzędzia nie daję się produkować w procesach typu "chińskiego" to znaczy żeby wyprodukować wykrojniki lub tłoczniki, należy wcześniej to zaprojektować do tego potrzebni są zwykle wykwalifikowani inżynierzy, którzy nie tylko muszą to rozrysować ale także być przy procesie wytwarzania oraz procesie składania, jak wiadomo takie narzędzia składają się zwykle z kilku części podstawowymi są matryca i stempel oraz obudowa całego narzędzia do tego słupy prowadzące jednak one wzykle wbudowane są w obudowę narzędzia. Proces wykrawania i tłoczenia charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością po włożeniu dużych kosztów w wykonanie wykrojniko tłocznika. Bardzo niskie są koszty eksploatacji samego narzędzia, do tego pracownik pracujący już przy samej prasie nie musi być wykwalifikowany, wystarczy pracownik po szkoleniu BHP, tylko odpowiednio przyuczony do wykonania danej czynności na stanowisku, zwykle prosta czynność .... włóż tedat nacisnij przycisk i wyjmij detal, powtórzyć. 
Podsumowując koszt wykronika tłocznika jest spory, ale wszystko zwraca się już w procesach produkcji średnio seryjnych, dlatego właśnie są to narzędzia tak często używane na prasach mechanicznych i hydraulicznych. Ponadto warto dodać to o czym wspomniałem wcześniej pracownik nie musi być wyspecjalizowany, co jeszcze bardziej zmniejsza koszty produkcji.

2 komentarze:

  1. Ja tylko dodam, tłocznikami zajmuje się na terenie dolnegośląska m. in. zakład narzędziowy znjecz (www.znjelcz.pl), do którego mam duże zaufanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam
    Czy jeżeli chciałbym z blachy np 0,6 mm, uzyskać detal z nadcięciami czy jest możliwość aby uzyskać ten efekt podczas tłoczenia?

    OdpowiedzUsuń